Le Meridien Projesi / BEST DERGİSİ

Yatırımı ve inşaatı Makyol İnşaat tarafından gerçekleşen ve Etiler Turizm Merkezi ismi ile anılan proje, işletme haklarının dünya çapında üne sahip elit otel zincirlerinden biri olan Le Meridien grubuna verilmesi ile aynı adı almıştır. TEM otoyolu Avrupa yakası köprü girişinde bulunan yapı , mimarisi ve işlevi açısından bölgedeki diğer yapılara göre bir hayli farklılık göstermektedir.

Kısa süre önce kullanıma açılan binadaki tüm otomatik yangın söndürme sistem malzemeleri firmamız Fokus Mühendislik Taah. Tic. A.Ş. tarafından ithal edilmiştir.

Binanın tümünde uygulanan otomatik sulu sprinkler ve hortum sistemleri , yetkili temsilcisi olduğumuz Pentair Water grubuna bağlı Amerikan menşeili Aurora marka yangın pompaları ile basınçlandırılmaktadır. Geniş bir ürün yelpazesine sahip grup , diğer tüm sistemler için imal ettiği pompalarda da olduğu gibi Aurora yangın pompalarında da , gerekli tüm uluslar arası teknik standartlara uygun ve kaliteli üretim gerçekleştirmekte, böylelikle ürünlerinin tüm Dünya çapındaki önemli projelerde tercih edilmesini sağlamaktadır. Yaklaşık 10 yılı aşkın süredir devam eden Fokus Mühendislik ve Pentair-Water işbirliği; başta Türkiye olmak üzere Rusya, Romanya, Azerbaycan, Irak, Afganistan, Cezayir, Yunanistan, Libya gibi birçok ülkedeki prestijli projelerde Aurora markasının kullanılmasını sağlamıştır.

Yangın pompalarının tümü NFPA-20 normlarına göre imal edilmiş olup , UL listeli ve FM onaylı , yatay-bölünebilir gövdeli tiptedir.

Bu projedeki sistemde ; Alt zona ait 750 gpm 160 psi kapasiteli elektrik motor tahrikli ve yedekli şekilde 2 set , ayrıca üst zona ait 750 gpm 325 psi kapasiteli elektrik motor tahrikli ve yine yedekli şekilde 2 set , toplamda 4 set AURORA 6-491-12A ve 6-485-12 model ana yangın pompaları bulunmaktadır.

Pompalar ; herbiri için ayrı olan , yine UL listeli ve FM onaylı kontrol panellerine bağlı olup herhangi bir yüksek basınç kaybında otomatik olarak devreye girecek şekilde set edilmiştir.

Ayrıca her 2 zon sistemindeki basınç dalgalanmalarını ve küçük kaçakları tolere edebilecek ve ana pompalara uygun kapasitede seçilmiş 2 adet AURORA PVM model jockey pompa ve ana pompaların periyodik debi teslerini gerçekleştirecek FM onaylı GLOBAL VISION GVI model flow metreler de sistemde mevcuttur.

Tüm sistemler; firmamızca devreye alınmış olup , binanın güvenliği için hizmet vermektedir.

FOKUS Mühendislik Taah. Tic. A.Ş.
Evren UYGUR
Makine Mühendisi