Trump Towers Projesi / BEST DERGİSİ

Bu sistem FOKUS Mühendislik Taahhüt Ticaret A.Ş. Tarafından temin edilmiştir.

Trump Towers binasında sprinkler ve yangın dolap sistemlerini besleyen alt zona ait 1000 gpm@145 psi kapasiteli 2 adet elektrik motor tahrikli ve üst zona ait 500 gpm@160 psi kapasiteli yine 2 adet elektrik motor tahrikli olmak üzere toplam 4 adet AURORA 5-481-11C ve 5-485-12 model ana yangın pompaları bulunmaktadır.

Yangın pompalarının tümü NFPA-20 normlarına göre imal edilen , UL listeli ve FM onaylı yatay-bölünebilir gövdeli tiptir.

Pompalar; herbiri için ayrı olan , yine UL listeli ve FM onaylı kontrol panellerine bağlı olup herhangi bir yüksek basınç kaybında otomatik olarak devreye girecek şekilde set edilmiştir. Bu kontrol panelleri Power Transfer Switchli olup hem şehir şebeke hattından hemde jeneratörden beslenebilmektedir. Bu şekilde oluşabilecek elektrik kesintilerine karşı jeneratörler yardımı ile sistem emniyete alınmıştır.

Ayrıca her 2 zon sistemindeki basınç dalgalanmalarını ve küçük kaçakları tolore edebilecek ve ana pompalara uygun kapasitede seçilmiş 2 adet AURORA PVM model jockey pompa ve ana pompaların periyodik debi teslerini gerçekleştirecek FM onaylı GLOBAL VISION GVI model  flow metreler de sistemde mevcuttur.

Fokus Mühendislik
Şafak Özdeniz
Makina Mühendisi